pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Najnowsze

  • 12 stycznia 2021
  • 13 stycznia 2021
  • wyświetleń: 4370

Urząd Miejski przypomina o terminie wymiany najstarszych kotłów

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

W 2021 roku upływa termin wymiany najstarszych kotłów. Wprowadzone przez sejmik województwa śląskiego regulacje mają na celu zapobieganie negatywnemu oddziaływaniu na zdrowie ludzi i na środowisko poprzez ograniczenia w eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw stałych. Urząd Miejski w Pszczynie prowadzi działania dotyczące informowania o obowiązujących terminach.

Nie truj - kampania Urzędu Miejskiego w Pszczynie
Nie truj - kampania Urzędu Miejskiego w Pszczynie · fot. UM Pszczyna


- Decyzją sejmiku województwa po 31 grudnia 2021 roku w śląskim nie będzie można korzystać z kotłów starszych niż te wyprodukowane do 2007 roku. To ostatni dzwonek, by decydować się na taką inwestycję, jeżeli chcemy uniknąć konsekwencji w postaci mandatu - przypomina burmistrz Dariusz Skrobol.

Przygotowane przez Urząd Miejski w Pszczynie banery informujące o konieczności wymiany kotłów są wywieszane we wszystkich sołectwach, w miejscach wyznaczonych przez sołtysów. Niebawem do mieszkańców wysłane zostaną również ulotki z podobną informacją. Ponadto decyzją burmistrza organizacjom pozarządowym działającym na rzecz czystego powietrza udostępnione zostały miejsca na wywieszanie dodatkowych plakatów informujących o obowiązujących terminach.

Nie truj - kampania Urzędu Miejskiego w Pszczynie
Nie truj - kampania Urzędu Miejskiego w Pszczynie · fot. UM Pszczyna


- Działania gminy nie ograniczają się wyłącznie do informowania o terminach wymiany kotłów, ale polegają także na pracy, która pozwala mieszkańcom pozyskiwać wymierne środki finansowe na przeprowadzenie takich inwestycji - zaznacza burmistrz.

Obecnie mieszkańcy gminy Pszczyna mają możliwość sfinansowania inwestycji w zakresie Programu Ograniczenia Niskiej Emisji, programu STOP SMOG, programu Czyste Powietrze. Niebawem będzie także możliwość uzyskania wsparcia w ramach nowego programu pilotażowego przygotowanego dla Pszczyny we współpracy z Ministerstwem Klimatu. W przygotowaniu jest program "Słoneczna gmina Pszczyna", który również w formie dotacji ma zachęcić do korzystania z fotowoltaiki.

- Dofinansowania do wymiany starych kotłów czy termomodernizacji budynków to realna pomoc dla setek gospodarstw na terenie naszego miasta i sołectw w gminie Pszczyna - podkreśla Dariusz Skrobol i podaje, że tylko w ramach trzech etapów PONE z takiego wsparcia skorzystało około 1400 rodzin (ostatnie realizacje w ramach III etapu wykonywane będą jeszcze w 2021 roku).

W tym roku na bezpośrednie działania związane z ochroną powietrza atmosferycznego i klimatu w budżecie gminy zabezpieczono kwotę 7.036.159 zł. W najbliższych tygodniach gmina podejmie kolejne kroki, które mają na celu ułatwić mieszkańcom pozyskiwanie środków na wymianę kotłów. O szczegółach tych decyzji będziemy informować na bieżąco.

BM / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.